Stroški in koristi spletnega računovodstva
Podjetniki se morajo dnevno soočati z odločitvami, ki jih pretehtajo emocionalno ali pa bolj racionalno – tako, da pretehtajo stroške in koristi. Nič drugače ni, ko se podjetnik odloča o tem, ali bo uporabljal aplikacijo za tradicionalno računovodstvo ali spletno računovodstvo. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj stroškov in nekaj koristi spletnega računovodstva.
Stroški spletnega računovodstva
Ker se vse konča in začne pri ceni se morate najprej pozanimat kakšne pakete za kakšno ceno nudijo posamezni računovodski servisi oz. podjetja, ki prodajajo programsko opremo za spletno računovodstvo.
Od najnižje cene mesečnega najema, ki je trenutno za izhodiščni paket 8 € do celovitih rešitev ki vsebujejo praktično vse funkcionalnosti, s katerimi lahko delujejo po izjavah ponudnikov tudi delniške družbe za 50€ znaša faktor razpona cene 6,5. Vendar pa strošek spletnega računovodstva ni tako majhen, saj lahko izračunamo, da ima uporabnik v dveh letih najema lahko kupljeno klasično samostojno aplikacijo. Cena torej ne govori v prid spletnega knjigovodstva. Kaj pa govori v prid spletnega računovodstva?
Koristi spletnega knjigovodstva
- Zagonski stroški so majhni, saj praviloma spletne aplikacije ne rabijo najnovejših računalnikov, z zmogljivimi strežniki, marveč je običajno dovolj že čisto običajen PC z dostopom do spleta.
- Posodabljanje in vzdrževanje novih verzij je delo ponudnika storitev.
- Za arhiviranje podatkov vam ni treba skrbeti, saj je to domena ponudnika.
- Povezava s knjigovodskim servisom je maksimalna in podatki so ažurni.
- Varnost ni več vaša skrb saj mora za to poskrbeti ponudnik.
- Velika časovna neodvisnost in podatkovna razpoložljivost sistema.
Vir: KALIN , B. (2008). Spletno knjigovodstvo . Ljubljana : Ekonomska fakulteta